fallback

Свети червена лампа за политически набези на руски и китайски пари към Запада

През последните десет години е имало над сто опита на авторитарни режими да се намесят в демократични процеси по света

12:02 | 26.09.20 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Неотдавнашните твърдения, че съпругът на голяма дарителка на Консервативната партия в Обединеното кралство е бил финансиран тайно от олигарх в тесни връзки с Владимир Путин, са последният пример за скритите руски пари, които потенциално са намесени в европейските демокрации. Други скорошни примери включват предполагаеми руски опити за насочване на пари към италиански, германски и холандски десни политици, както и към шведски новинарски сайтове, пише за Financial Times Джош Рудолф, член на Алианса за защита на демокрацията с ресор финансови злоупотреби.

Доскоро ръководителите на американското разузнаване гледаха на това като на европейски проблем. Руските операции срещу САЩ бяха предимно само дезинформация и кибератаки. Но вече не. ФБР предупреди, че намесата на Русия в изборите през ноември може да включва финансиране на предизборна кампания, част от него през страни с „вратички в законите, предотвратяващи помощта за чужди кампании“.

Ако това стане, то не би било нещо ново. През последното десетилетие Русия, Китай и други авторитарни режими са насочили законно повече от 300 милиона долара към 33 държави, за да се намесят в демократичните им процеси над сто пъти. Тези финансови набези се ускориха от около три годишно преди 2014 г. до над 15 от 2016 г. насам, показва моето проучване. Най-честата цел са САЩ.

Как работи това? Първата правна врата често е ограниченият обхват на забраните за дарения в натура. В резултат на това се твърди, че Русия е предоставяла заеми на френски политици, щедри подаръци на швейцарски блюстител на закона и медийни услуги по целия свят. Тясното тълкуване от Министерството на правосъдието на САЩ на забраната за чужди граждани да даряват в големи размери позволи на Доналд Тръмп да поиска от Украйна да разследва сина на своя политически опонент Джо Байдън, което доведе до процедура (неуспешна) по импийчмънт на американския президент.

Вторият канал включва чужди сили, изпращащи посредници на тайни мисии, за да обогатят предпочитани дарители, политици или партии. Китайската комунистическа партия се предполага, че е финансирала схеми с подставени дарители в Австралия и Нова Зеландия. Най-големият случай на чуждестранни пари в изборите през 2016 г. в САЩ включваше твърдения, че Обединените арабски емирства са финансирали тайна операция за купуване на влияние чрез Хилари Клинтън. Делото продължава, а кампаниите не са задължени да разкриват чужди контакти.

На следващо място са самите донорски механизми. Анонимни кухи компании могат да бъдат използвани за прикриване на източниците на дарения. Нестопанските организации също могат да харчат за политика без да разкриват своите донори. Твърди се, че лобирането на Кремъл срещу американските санкции е било маскирано като застъпничество за осиновявания и организирано като фондация в щата Делауеър. Русия също беше обвинена, че използва нестопански организации, за да имитира екологични групи, противопоставящи се на фракинга.

Тези канали представляват само някои от най-очевидните уязвимости. Чуждестранни правителства също така купуват онлайн политически реклами, финансират маргинални новинарски сайтове и наемат ганайски тролове, които се представят за афроамериканци.

Рискът от всичко това е ясен. Прикритите чужди пари превръщат гражданската инфраструктура на отворените общества в асиметрично оръжие, превръщайки свободите в методи за атака. Това е безкръвна версия на самолети, забиващи се в сгради.

Терористичните атаки от 11 септември 2001 г. доведоха до бързи действия от американските политици, които преди това бяха разследвали как чуждестранните финансови институции се възползват от празнините в законите. Американското правителство осъществи най-мащабната реформа срещу изпирането на пари от поколение, даде приоритет на борбата срещу финансирането на тероризма и накара други държави да наложат подобни финансови защити.

Но САЩ не успяват да изградят финансови укрепления по подобен начин днес. Остават множество правни вратички въпреки изобилието от доказателства, че скритите чуждестранни пари се увеличават. Свети червена лампа за задаващи се рубли и юани.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:07 | 13.09.22 г.
fallback